XXI Światowy Kongres Górniczy


Decyzją Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowych Kongresów Górniczych, który obradował w Teheranie w listopadzie ubiegłego roku  Kraków i Katowice będą w dniach 7-11 września 2008 r. gospodarzami największego zgromadzenia górniczej kadry menedżerskiej i naukowej na świecie.

Światowe Kongresy i Wystawy  Górnicze (World Mining Congress & Expo) odbywają się cyklicznie co 2- 3 lata od roku 1958, kiedy to pierwszy kongres odbył się w Warszawie. A więc po pięćdziesięciu latach Kongres zawita z powrotem do Polski.  Kongres w roku 2008 będzie XXI.

 

Założycielem organizacji Światowych Kongresów Górniczych i pierwszym przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu  Organizacyjnego  był Profesor Bolesław Krupiński, kierownik Katedry Ekonomiki i Organizacji Górnictwa AGH   i doctor honoris causa naszej Uczelni, autor przepięknych słów opisujących etos pracy górnika;” Górnik zawsze był, jest  i będzie człowiekiem postępu zarówno technicznego jak i społecznego, gdyż tylko postęp, bezustanne doskonalenie  społecznych i technicznych warunków pracy pozwala górnikowi poznawać tajemnice ziemi, odkrywać jej skarby, zdobywać je ku pożytkowi powszechnemu, odwracać niebezpieczeństwa, którymi grozi przyroda, wyposażać kraj w siłę tejże przyrody”.

 

Słowa te są mottem działania organizatorów Szkoły Eksploatacji Podziemnej, największego spotkania świata nauki i praktyki górniczej w Polsce  odbywającego się corocznie w lutym  w Szczyrku w Centrum Kongresów i Rekreacji. Towarzyszy temu wydarzeniu forum międzynarodowe - International Miting.  Forum  to ma znacznie skromniejszy kształt organizacyjny i mimo , ze może być doskonałą okazją do prezentacji polskich rozwiązań i osi   agnięć na szerszym dzięki temu, że od kilku lat referaty ukazują się w renomowanym wydawnictwie Francis & Taylor w Londynie ( dawna Balkema AA) to nie wszyscy ten fakt doceniają.  Wspominam o tym też dlatego bo ciężar głownych działań organizacyjnych spoczywał będzie w rękach organizatorów Szkoły Eksploatacji Podziemnej i wspomnianego Forum.

 

Dziś  funkcję  Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego  Światowego Kongresu Górniczego pełni prof. dr hab. inż. Józef Dubiński- Naczelny Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

 

Ale wróćmy do  pierwszego spotkania międzynarodowego górników  w roku 1958 w Warszawie. Jak pisze o tym spotkaniu  Robert Jarocki w książce będącej biografią Profesora Bolesława  Krupińskiego „Z Niwki do Genewy” ( Wydawnictwo Literackie, Kraków , 1980)  „dzięki organizowanemu spotkaniu w Warszawie udało się zwrócić uwagę międzynarodowego środowiska górniczego na pozycję Polski w dziedzinie, w której nie miała niegdyś żadnego naukowego doświadczenia. Wielu ludzi z zachodu było zaskoczonych osiągniętym przez Polskę postępem. Zjazd był też pierwszym na taką skalę spotkaniem świata górniczego obydwu bloków politycznych. A  z punktu widzenia zamysłów Krupińskiego – wznowieniem zerwanych więzi z nauką górniczą”.

 

Od roku 1958 odbyło się dwadzieścia Kongresów Górniczych, każdy w innym kraju. Kongres gościł między innymi  w  Moskwie, Limie , Belgradzie, Madrycie, Londynie , Sztokholmie i wielu innych metropoliach na świecie. W obradach uczestniczyło  z reguły ponad 1000 osób, natomiast liczba odwiedzających wystawę jest bardzo różna, chociaż trzeba przyznać iż w niektórych krajach były to liczby imponujące.

W roku 2008 Kongres odbędzie się w w dniach 7-11 września w Krakowie,. natomiast wystawa Word  Mining  Expo 2008  i jedna  z sesji  odbędą się w Katowicach.. Dwie sesje Kongresu odbędą się prawdopodobnie poza tymi dwoma miastami w Lubinie i Bełchatowie. Obrady plenarne będą się odbywały w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagielońskiego, ale wiele sesji będzie obradowało w murach naszej Uczelni.  

 

Przyznanie Polsce organizacji Kongresu jest wielkim wyróżnieniem i uznaniem dla polskiej nauki i techniki górniczej, ale też wielkim wyzwaniem organizacyjnym. Z wielką atencją i aplauzem  w trakcie obrad XX Kongresu w Teheranie przyjęła większość  delegacji  wybór Polski na organizatora kolejnego Kongresu. Należy wierzyć , że sprostamy temu zadaniu i  wykorzystamy najbliższe lata na promocję osiągnięć polskiego górnictwa i Polski.

Rok 2008 jest rokiem szczególnym. gdyż  jak już wspomniałem upłynęło 50 lat od organizacji pierwszego Kongresu w Warszawie, ale też mamy jeszcze kilka innych okrągłych rocznic. I tak:

  • 480 lat wcześniej ukazała się pierwsza polska ustawa górnicza Ordynek Gorny wydana przez księcia Jana Opolskiego ostatniego z Piastów na Opolu,
  • 80 lat wcześniej miała miejsce obrona pierwszej pracy doktorskiej  w naszej Uczelni autorstwa Witolda Budryka, późniejszego Dziekana Wydziału Górniczego i Rektora AG,
  • 30 lat wcześniej kopalnia soli Wieliczka została wpisana na listę UNESCO ( właśnie w Wieliczce odbędzie się  jedna z sesji Kongresu „Kopalnia – świadek historii i zabytek techniki”).

Warto zauważyć, iż Ordynek Gorny jest starym zabytkiem ówczesnego języka polskiego na Górnym Śląsku i jak pisze w jednej ze swoich publikacji  Józef Piernikarczyk , historyk dokumentator dziejów górnictwa i hutnictwa  dokumentem „dającym nam częściowo również poznać dawniejsze stosunki prawne , społeczne ,ekonomiczne i nawet religijne w starej dzielnicy Piastowskiej .która może być dumną  z tej karty dziejów swoich. Ustawa ta jest bowiem jednym z tworów wysokiej i prastarej kultury polskiej Śląska”.

A więc jubileusze, jubileusze jak ktoś powiedział wtedy są piękne jeśli niczego nie kończą.

Wierzę  wraz z organizatorami iż będzie to krok pokazujący nowoczesność i piękno polskiego górnictwa, a także siłę i piękno jego  tradycji.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego

XXI Światowego Kongresu Górniczego

Kraków 2008

 Jerzy Kicki