Zarządzanie ryzykiem w ochronie powierzchni


ZAPROSZENIE


Likwidacja wielu kopalń węgla w Europie, katastrofy i zapadliska powierzchni terenu nad wieloma starymi wyrobiskami górniczymi w Chinach, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Polsce i innych krajach, problemy stabilności górotworu w głębokich kopalniach, wzmacniają ostatnio coraz bardziej wagę prognozowania i monitoringu ruchów powierzchni ziemi na terenach górniczych. Koszty remontów budynków i infrastruktury budowlanej na terenach podlegających wpływom eksploatacji górniczej także znacząco rosną. Z tych powodów za jeden z naczelnych problemów w przemyśle górniczym uważa się obecnie minimalizację zagrożenia powierzchni terenu ze strony oddziaływań prowadzonej i projektowanej eksploatacji górniczej.

Sesja ZARZĄDZANIE RYZYKIEM W OCHRONIE POWIERZCHNI jest organizowana jako jedna z sesji satelitarnych i stanowi część XXI Światowego Kongresu Górnictwa.
Podczas sesji będą prezentowane nowe metody oceny ryzyka dla budynków i infrastruktury na terenach górniczych. Celem jest wymiana nowych pomysłów i idei które przyczynią się do bardziej efektywnej ochrony budynków i innych obiektów przed wpływami eksploatacji górniczej. W ostatnich latach na świecie pojawiła się znaczna liczba nowych, geodezyjnych metod pomiarowych służących monitoringowi deformacji górotworu i powierzchni terenu. Metody te pozwalają na ciągły i wiarygodny monitoring przemieszczeń powierzchni terenu. Dokładność tych metod i analiza uzyskiwanych wyników pomiarów deformacji będą dyskutowane celem podkreślenia roli geodezji górniczej we współczesnym przemyśle wydobywczym.


Poruszone powyżej kwestie stanowią problematykę działalności Komisji 4 Międzynarodowego Stowarzyszenia Mierniczych Górniczych. Sesja jest zatem doskonałą okazją do wymiany opinii i doświadczeń w zakresie prognozowania i monitoringu deformacji górotworu i powierzchni terenu oraz do dyskusji na temat metod oceny ryzyka na terenach górniczych. Wszyscy inżynierowie górnicy, inżynierowie budowlani, naukowcy i inni profesjonalnie zajmujący się poruszonymi tu zagadnieniami są serdecznie zaproszeni na tą międzynarodową imprezę.

Prof. Ryszard Hejmanowski             Prof. Anton Sroka
Chair of ISM Commission 4          TU Bergakademie Freiberg
AGH University of
Science and Technology



TEMATYKA SESJI

1. Projektowanie eksploatacji górniczej uwzględniające minimalizację wpływów eksploatacji górniczej na powierzchnię terenu
2. Aktualne i przyszłościowe metody monitoringu deformacji na terenach górniczych
3. Analizy przemieszczeń i deformacji terenu
4. Wiarygodność prognoz deformacji powierzchni terenu
5. Określanie zagrożeń i ryzyka wystąpienia szkód w budynkach na terenach działalności górniczej


MIEJSCE OBRAD


Miejsce: Aula Średnia - A, Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 35

Data: środa 10.09.2008


KOMITET ORGANIZACYJNY

  • Ryszard Hejmanowski - przewodniczący
  • Anton Sroka - wiceprzewodniczący
  • Zygmunt Niedojadło
  • Diana Hößelbarth
  • Agnieszka Malinowska

PROGRAM  SESJI