Deklaracja Forum Dyskusyjnego Polska miedź - z nauką w przyszłość - dokąd i dlaczego?
Zmiany jakich jesteśmy świadkami w ostatnich kilkudziesięciu latach, gwałtowne przyśpieszenie we wszystkich obszarach ludzkiego działania i coraz większa świadomość, że przedmiotem działalności przemysłowe] są surowce nieodnawialne, skłaniają uczestników Forum do przedstawienie deklaracji, w której napiszemy credo będące wynikiem naszych dyskusji -
„musimy oprzeć się na technologiach odnoszących się z szacunkiem do ziemskich zasobów".
Ten szacunek oznacza konieczność podjęcia prac prowadzących do maksymalnego i efektywnego wykorzystania zasobów, co oznacza celowość podjęcia działań:
- zmierzających do wzrostu ilości pozyskiwanych pierwiastków, którymi złoża Polskiej Miedzi obdarzyła przyroda,
- zagospodarowania złoża antropogenicznego jakim stał się zbiornik odpadów poflotacyjnych Żelazny Most,
- zmian w technice i technologii górniczej, a także pozostałych częściach procesu produkcyjnego wymuszających ograniczenia zużycia energii,
- optymalizacji i wdrażania nowych rozwiązań w procesie metalurgicznym np. optymalizację procesu zawiesinowego instalacji do pirometalurgicznej eliminacji węgla z koncentratu,
- poprawiających bezpieczeństwo pracy.
Cywilizacja trzeciej fali, jak twierdzi Alvin Toffler, to cywilizacja, w której najważniejszym dobrem jest informacja i wyobraźnia, a człowiek swoje działania podporządkowuje racjonalnym celom w imię dobra wspólnego i środowiska przyrody.
Rewolucja informatyczna, jaka dokonała się w naszym otoczeniu i idące za tym konsekwentne wdrażanie nowoczesnego oprogramowania dają nauce ważne narzędzie, które winno służyć poprawie wyników produkcyjnych i lepszemu planowaniu przyszłości.
Tej przyszłości mogą służyć stałe, otwarte spotkania dyskusyjne. Spotkanie te winny być poświęcone określonej tematyce z podaniem dyskusyjnych tez. Winny one wspierać i wytaczać kierunki dalszego działania i stanowić zaczyn dla elementów opracowania studium strategicznego reagującego na zmiany w otoczeniu organizacji.
Nasze spotkanie pokazuje potrzebę myślenia strategicznego. Potrzeba myślenia strategicznego to odpowiedź na przyszłość i szybko, wręcz gwałtownie narastające problemy naszego otoczenia.
Posłużę się pewnym konceptem prof. Antoniego Kuklińskiego zaprezentowanym w pierwszej publikacji Komitetu Prognoz Polska 2000 Plus przy Prezydium PAN, a dotyczącym myślenia strategicznego o Polsce. Potrzeba nam myślenia:
- długookresowego,
- holistycznego,
- w kategorii punktów zwrotnych,
- decyzyjnego - dokonywania wielkich wyborów strategicznych.
Przekaz nas powinien być jednoznaczny.
Nie jesteśmy grupą ślepców, a środowiskiem, które rozumie potrzebę organicznej pracy na rzecz otocznia grupy, strategicznych, długofalowych działań swego rodzaju think tanku wypracowującego kierunki dalszego rozwoju Polskiej Miedzi.
Działanie to rejestrowane w formie forum dyskusyjnego oznaczałoby czy rozpoczynałoby fazę realizacji pewnego dokumentu studium strategicznego.