Sesja Plenarna - Keynote Speakers


W ramach sesji plenarnej  XXI Światowego Kongresu Górniczego  swoje uczestnictwo wraz z prezentacją referatu, którego tytuł przedstawiamy poniżej, potwierdzili:


Ben PEACHEY


Dyrektor ds. Komunikacji ICMM
       

                 

Temat:

Zrównoważony rozwój dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego

Sustainable Development for Sustainable Industry Growth


Ray DURRHEIM

Professor Ray Durrheim jest kierownikiem Południowoafrykańskiej Katedry Badawczej zajmującej się wydobyciem, trzęsieniami Ziemi i sejsmologią górniczą na Uniwersytecie Witwatersrand. Jest nauczycielem akademickim w jednostce zajmującej się zasobami naturalnymi i środowiskiem naturalnym w Radzie Badań Naukowych i Przemysłowych (CSIR) [Council for Scientific and Industrial Research]. 

 Temat:

 Mechanika skał w warunkach głębokich kopalń - badania, zastosowania i regulacje

Rock Engineering for Ultra-deep Mining - Research, Implementation and Responsive Regulation


Magnus ERICSSON

Magnus Ericsson  Przewodniczący i Współzałożyciel Raw Materials Group (RMG). Ericsson uzyskał tytuł magistra w zakresie inżynierii chemicznej w Royal Institute of Technology Stockholm w 1973 r. Posiada blisko 20letnie doświadczenie w zarządzaniu zdobyte w przemyśle skandynawskim.  Jest szwedzkim reprezentantem WMC IOC.   

Temat:

Światowe możliwości podaży surowców mineralnych dla przemysłu górniczego

Global Commodity Outlook and implications for the mining industry


A.K. GHOSE

A.K. GHOSE jest uznanym naukowcem i konsultantem przemysłu wydobywczego. Obecnie jest redaktorem czasopisma Kopalnie, Metale i Paliwa [Journal of Mines, Metals & Fuels], dyrektorem Centralnego Instytutu Planowania i Projektowania Górniczego w Ranchi [Central Mine Planning & Design Institute]. Ponadto pracuje jako czynny audytor oceniający wyniki działań i mentor dla 12 firm inżynierskich wspieranych w ramach projektu Banku Światowego  TEQUIP.

Temat:

Zrównoważony rozwój w światowym przemyśle górniczym w świetle deklaracji z New Delhi

Sustainable development in world mining industry in the light of the New Delhi Declaration - NDD


Michael KARMIS

KarmisDr. Michael Karmis jest profesorem na Wydziale Górnictwa i Inżynierii Surowców Kopalnych i Dyrektorem Virginia Center for Coal and Energy Research, na Uniwersytecie Virginia Tech.

           

             

Temat:

Przyszłość węgla z amerykańskiej perspektywy

Future of Coal - from American Perspective


Antoni TAJDUŚ, Marek CAŁA

Prof. zw. dr hab. inż. Antoni Tajduś

Prof. zw. dr hab. inż. Antoni Tajduś
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Wydział Górnictwa i Geoinżynierii
Katedra Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki
Tel. (12) 617 2002, (12) 633 4998, fax:633 4672
e-mail: tajdus@agh.edu.pl

Jest specjalistą w dziedzinie górnictwa podziemnego i odkrywkowego, geomechaniki, geotechniki oraz budownictwa podziemnego. Jest autorem ponad 350 publikacji, monografii oraz książek. Pod jego kierunkiem zrealizowano około 250 opracowań oraz ekspertyz badawczych na zlecenie przemysłu. Jest autorem 8 patentów, kierownikiem i wykonawcą 15 projektów badawczych (grantow). Wypromował 9 doktorów oraz był recenzentem kilkunastu przewodów doktorskich i habilitacyjnych.
Pełni funkcję przewodniczącego Sekcji Mechaniki Górotworu Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk. Jest członkiem Komitetu Górnictwa PAN, Komisji i Sekcji Górnictwa i Energetyki PAU Małopolskiego Komitetu Geotechniki oraz Międzynarodowego Towarzystwa Mechaniki Skał
Jest także członkiem komisji ds. tąpań w kopalniach węgla kamiennego, oraz komisji ds. tąpań w KGHM Polska Miedź W latach 1997 - 2001 był członkiem zespołu ekspertów ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Oprócz powyższych zasiada także w radach programowych kilku czasopism dotyczących górnictwa i geoinżynierii o zasięgu międzynarodowym
W latach 1996-2002 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH. W latach 2002-2005 pełnił funkcję Prorektora AGH ds. ogólnych. Obecnie prof. zw. dr hab. inż. Antoni Tajduś pełni obecnie funkcję Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.


Marek CAŁA

Dr inż. Marek Cała, adiunkt w Katedrze Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Jest autorem ponad 55 publikacji w czasopismach, materiałach konferencyjnych krajowych i zagranicznych oraz dwóch monografii. Marek Cała jest także autorem i współautorem ponad 250 opracowań wykonanych dla potrzeb przemysłu. Jest członkiem International Society for Rock Mechanics (ISRM) i International Society for Soil Mechanics and Geotechnical Engineering (ISSMGE).

Temat:

Trendy i perspektywy polskiego przemysłu górniczego

Trends and Perspective of Polish Mining Industry


John E. TILTON

John E. Tilton z Katedry Ekonomii Surowców Mineralnych Engineering School of Pontificia Universidad Católica de Chile, Profesor do spraw Badań Naukowych w Colorado School of Mines. Swoją pracę dydaktyczna i badawcza od przeszło 30 lat prowadzi w zakresie ekonomii i zagadnieniach związanych z przemysłem metalurgicznym i rynkami surowców mineralnych.

         

                       

Temat:

Wystarczalność nieodnawialnych źródeł surowców mineralnych

Long Run Availability of Nonrenewable Mineral Resources


Niall WEATHERSTONE

Niall Weatherstone Jest obecnie przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Standaryzacji Klasyfikowania Rezerw Surowców Mineralnych [Committee for Mineral Reserves International Reporting Standards] (CRIRSCO) z siedzibą w Wielkiej Brytanii, gdzie pracuje dla Rio Tinto jako analityk.

Temat:

 Standardy klasyfikacji zasobów złóż surowców mineralnych - stan aktualny, prognozy i kierunki zmian

Standards for reporting of mineral Resources and Reserves- Status, Outlook and Important Issues


Maksymilian KLANK

Maksymilian KLANK w swojej karierze zawodowej był dyrektorem KWK Niwka-Modrzejów, później to samo stanowisko piastował w Katowickim Holdingu Węglowym, a w latach 2003-2006 sprawował funkcję prezesa Kompanii Węglowej S.A. Aktualnie jest Wiceprezesem ds. strategii i planowania FASINGu oraz Prezydentem Eurocoal. Dr Klank jest członkiem Komitetu Ekonomiki Górnictwa i Komitetu Górnictwa PAN.

           

Temat:

Future of Coal - from European Perspective

Przyszłość węgla z europejskiej perspektywy


  Tad SZWEDZICKI

Tad Szwedzicki absolwent AGH,  tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w GiG,  jest specjalistą w zakresie geomechaniki i projektowania kopalń. Doświadczenia zawodowe zdobywał pracując w przedsiębiorstwach górniczych Australii, Afryki i Euroopy, między innymi: PT Freeport (Indonesia), ZCCM (Zambia), AngloAmerican Corp (Republic of South Africa), and WMC and BHP Billiton (Australia). Pracował także jako starszy wykładowca w Western Australian School of Mines in Kalgoorlie, Western Australia.

Z ramienia AusAid - Australian Aid Organization został powołany na doradcę ds zasobów mineralnych rządu Papua Nowa Gwinea.

Jest odznaczony Srebrnym Medalem przyznanego przez Institution of Mining and Metallurgy, London. Swoje osiągnięcia naukowo-badwcze publikował m.in. w International Journal of Rock Mechanics i the Transactions of the Institute of Mining and Metallurgy.

Temat:

Global trends impacting on the mining industry

Wpływ światowych trendów na przemysł wydobywczy


Xianzheng WANG

Xianzheng Wang urodził się w Prowincji Liaoning w sierpniu 1946. W 1969 ukończył Instytut Górnictwa w Fuxin i do roku 1988 pracował w kopalniach w Prowincji Yunnan. W 1988 został Zastępcą Dyrektora Generalnego Regionalnego Biura Przemysłu Węglowego Prowincji Yunnan. W 1995 objął stanowisko Wiceministra Przemysłu Węglowego. W latach 1998-2000 pracował jako Zastępca Administratora Państwowej Agencji Przemysłu Węglowego. W roku 2000 został Wicegubernatorem Prowincji Shanxi. W roku 2002 objął stanowisko Dyrektora Krajowego Urzędu Bezpieczeństwa Pracy w Przemyśle Węglowym. Od roku 2005 jest pierwszym Wiceministrem Państwowego Urzędu Bezpieczeństwa Pracy, jednocześnie od 2007 jest Prezydentem Chińskiego Związku Producentów Węgla.

Temat:

Development perspectives of China mining industry

Perspektywy rozwoju przemysłu górniczego w Chinach


Pekka SÄRKKÄ 

D.Sc. Pekka Särkkä ukończył studia na kierunku geofizyka w University of Technology w Helsinkach, Finlandia. Na tej uczelni uzyskał także stopień doktora w zakresie geomechaniki. Swoją karierę zawodową rozpoczął w kopalni Outokumpu jako inżynier geomechanik. W 1970 powrócił na Uniwersytet pracując na stanowisku asystenta profesora. W 1989 rozpoczął pracę w Neste Oil and Gas Company. W latach 90. pracował jako dyrektor w firmie konsultingowej Concave Oy. W latach 1999-2003 był Wiceprezydentem na Europę w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Inżynierów Mechaniki Górotworu, a w latach 2002-2007 był prezesem Fińskiego Urzędu Górniczego. Jest autorem bądź współautorem ponad 180 artykułów i trzech patentów.

Temat:

Intelligent Mine Implementation

Wdrożenie modelu inteligentnej kopalni


A. Horst WAGNER

Profesor Wydziału Górniczego na Uniwersytecie z Leoben, w Austrii. Pełnił funkcję Wiceprezesa Międzynarodowego Biura Światowego Kongresu Górniczego oraz Prezydenta austriackiego Stowarzyszenia Inżynierów Górniczych, a także Prezydenta Południowoafrykańskiego Instytutu Górnictwa i Metalurgii. Zawodowo zajmuje się mechaniką górotworu i projektowaniem kopalń. W ostatnich latach skupia swoje zainteresowania na planowaniu polityki surowcowej na poziomie krajowym i europejskim.

Współautor: B. Günter TIESS
Departament Zasobów Mineralnych i Inżynierii Naftowej, Uniwersytet Leoben, Austria

Temat:

Minerals Planning Policies and Supply Practices in Europe

Polityka surowcowa i praktyka zaopatrzenia w surowce mineralne w Europie


Jerzy BUZEK

Profesor nauk technicznych. Poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997-2001. Od 2004 jest posłem do Parlamentu Europejskiego. Pracuje w Komisjach: Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności oraz Przeciwdziałania Zmianom Klimatu, a także w Delegacji do spraw stosunków z państwami Azji Południowo-Wschodniej i Stowarzyszeniem Państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina.

 Temat:

European way towards zero emission carbon technology

Europejska droga w kierunku nisko emisyjnej technologii spalania węgla


Carsten DREBENSTEDT
Jest absolwentem Uniwersytetu Górniczego w Moskwie, gdzie w 1990 r. uzyskał tytuł doktora z dziedziny nauk górniczych. Swoją karierę zawodową rozpoczął w przemyśle pracując m.in. w Lausitzer Braunkohle AG. Aktualnie związany jest z Uniwersytetem Technicznym we Freibergu, w którym od 2000 r. piastuje funkcję Prorektora.

 

Temat:

Environmental Management - from Mineral Exploration to Mine Closure

Zarządzanie środowiskiem - od etapu poszukiwania złóż po likwidację kopalń