Powitanie

 

Zobacz Sponsorów Kongresu >>

 

1. Kongres w liczbach
2. Program Kongresu - plik PDF do pobrania
3. Streszczenia referatów - plik PDF do pobrania
4.  Lista Uczestników XXI Światowego Kongresu Górniczego
5. Zobacz listę przyjętych referatów XXI Światowego Kongresu Górniczego

 

 

Drodzy Przyjaciele,

 

„Górnik zawsze był, jest i będzie człowiekiem postępu zarówno technicznego, jak i społecznego, gdyż tylko postęp, bezustanne doskonalenie społecznych i technicznych warunków pracy, pozwala górnikowi coraz głębiej poznawać tajemnice ziemi, odkrywać jej skarby, zdobywać je ku pożytkowi powszechnemu, odkrywać niebezpieczeństwa, którymi grozi przyroda, wyposażyć kraj w siłę tejże przyrody".

To piękne słowa Profesora Bolesława Krupińskiego - pomysłodawcy i organizatora pierwszego Światowego Kongresu Górniczego - wypowiedziane pięćdziesiąt lat temu w Warszawie, słowa te stały się inspiracją dla głównego hasła XXI Światowego Kongresu Górniczego Kraków 2008 -

„NOWE WYZWANIA I WIZJE DLA GÓRNICTWA”.

Jest nam niezmiernie miło zaprosić Państwa do uczestnictwa w XXI Światowym Kongresie Górniczym, który odbędzie w dniach 7–11 września 2008 w Krakowie, mieście królów polskich, kulturalnej stolicy Polski. Kraków to miasto o specyficznym charakterze, na który składają się tak wielowiekowa historia, osobowość jak i niepowtarzalność artystycznej bohemy tego miasta. Chciałbym bardzo, aby spędzone w trakcie Kongresu dni w naszym mieście, stanowiły dla Państwa niezapomniane doznania, na które składać się będą ponadtysiącletnia tradycja oraz unikalny i magiczny charakter Krakowa miasta urzekającego już od lat turystów z całego świata. "Jeśli Chcesz poznać ducha Polski, powinieneś przyjechać do Krakowa" powiedział Wilhelm Feldman (historyk i krytyk literatury XX wieku). Dlatego raz jeszcze zapraszamy na Kongres do Krakowa miasta, w którym życie naukowe i artystyczne nadal kwitnie, a o jego prestiżu i pięknie świadczą zdumiewające i znane na całym świecie pomniki historii całego Polskiego narodu: Zamek Królewski na Wawelu, Kościół Mariacki, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kościół Piotra i Pawła, Sukiennice i wiele wiele innych historycznych pomników, które od lat znajdują się na Światowej liście zabytków Unesco. Na liście tej umieszczona jest również Wieliczka, bodaj najsławniejsza w świecie kopalnia soli. Wieliczka historyczna kopalnia soli - obecnie również muzeum - jest jedynym górniczym obiektem na świecie, który nieprzerwanie od Średniowiecza prowadzi eksploatację. Kopalnia w swej historii była wielokrotnie odwiedzona tak przez sławne i potężne osobowości tego świata, jak Kopernik, Goethe, Humboldt, Paderewski, Mendelejew, Baden Powell, czy Karol Wojtyła – późniejszy Papież Jan Paweł II, jak również miliony zwykłych ludzi. Od 1978 roku kopalnia jest na liście zabytków UNESCO - zaliczana do dwunastu najważniejszych atrakcji na świecie. Kopalnia zajmuje blisko 7.5 miliona metrów kwadratowych powierzchni – wyrobiska rozmieszczone są na dziewięciu poziomach, a łączna długość wyrobisk podziemnych kopalni wynosi 320 km i aż 2148 różnego rodzaju komór. Wśród komór kopalni 10 zostało udostępnionych turystom; znajdują się w nich wystawy składające się na podziemne Muzeum zawierające zabytkowe narzędzia, różnego rodzaju mechanizmy i wyposażenie historycznej kopalni. Odrębną wystawę stanowią obrazy i rzeźby przedstawiające w ujęciu historycznym codzienną pracę górników. Jan Paweł II nazwał Kraków – "Miastem mojego życia" i wszyscy krakowianie są zgodni, że to najpiękniejsze imię, jakie można nadać miastu o tak bogatej kilkusetletniej historii.

W imieniu organizatorów XXI Światowego Kongresu Górniczego chcielibyśmy raz jeszcze zaprosić Państwa do miasta pełnego magii i niewiarygodnej historii. Kraków to miejsce dla każdego z Was, każdego dla którego bliska jest tradycja górnicza i pasja tworzenia.

 

Przewodniczący Komitetu Honorowego Antoni TAJDUŚ
Przewodniczący Komitetu Doradczego Piotr BUCHWALD
Przewodniczący Komitetu Naukowego Wacław TRUTWIN
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Jerzy KICKI

 

 

ZałącznikRozmiar
ABSTRACTS_21WMC.pdf1.29 MB
21WMC-PROGRAMME.pdf960.43 KB