Reklama

Spis zgłoszonych i przyjętych na Sesję referatów:


Referat nr 1

Marek Jaszczuk, Jan Kania
Politechnika Śląska, Wydział Górnictwa i Geologii, Instytut Mechanizacji Górnictwa

Uwzględnienie czynnika czasu w analizie efektywności wybierania pokładów węgla systemem ścianowym

Streszczenie:

Konieczność dostosowania podmiotów gospodarczych w górnictwie węgla kamiennego do efektywnego funkcjonowania sprawia, że kopalnie węgla kamiennego dążą do uzyskania wysokiej koncentracji wydobycia. W przypadku przodka ścianowego wyznacznikiem wysokiej koncentracji jest uzyskiwana wielkość wydobycia dobowego, która powinna być ustalana na podstawie uwarunkowań ekonomicznych z uwzględnieniem struktury przestrzennej kopalni, warunków górniczo-geologicznych i charakterystyki wyposażenia technicznego. Dotychczas podstawą analizy obejmującej aspekt ekonomiczny, z zastosowaniem punktów krytycznych cen, kosztów i wielkości produkcji jest podział kosztów na stałe i zmienne. W odróżnieniu od dotychczas stosowanego podziału ogółu kosztów na stałe i zmienne zgodnie z kryterium reakcji kosztów na zmianę wielkości produkcji zaproponowano odmienne podejście w odniesieniu do przodka ścianowego, uwzględniające także reakcję kosztów na zmianę czasu eksploatacji pola ścianowego. Uwzględnienie czynnika czasu spowodowało uzyskanie trzech kategorii kosztów: koszty bezwzględnie stałe, koszty względnie stałe, koszty zmienne. Dzięki temu opracowany model ekonomiczny pozwala na wyznaczenie wymaganego wydobycia dobowego w zależności od zasobów pola ścianowego i czasu eksploatacji dla założonego poziomu zysku lub równowagi kosztów pozyskania węgla i przychodów uzyskanych z jego sprzedaży. W modelu uwzględniono całkowity koszt pozyskania węgla obejmujący wszystkie etapy procesu produkcyjnego: przygotowanie pola ścianowego, zbrojenie ściany, prowadzenie eksploatacji, likwidację pola ścianowego. Porównanie wielkości wydobycia dobowego wynikającej z uwarunkowań ekonomicznych i górniczo-geologicznych z potencjałem produkcyjnym przodka związanym z jego wyposażeniem technicznym i systemem organizacji prac pozwala na ocenę realności osiągnięcia efektywności ekonomicznej.


Referat nr 2
Leszek Jurdziak, Justyna Wiktorowicz
Politechnika Wrocławska, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

Elementy analizy ryzyka przy ocenie opłacalności produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego

Streszczenie:

Analizę ryzyka oparto na bazie modelu bilateralnego monopolu kopalni węgla brunatnego i elektrowni. Skupiono się na badaniu zmienności warunków ekonomicznych funkcjonowania układu kopalni i elektrowni pozostawiając analizę zmienności parametrów złoża do osobnego rozpatrzenia. Podstawą obliczeń był zestaw „zagnieżdżonych" wyrobisk docelowych optymalnie dobranych dla różnych cen bazowych węgla. Wygenerowano je w procesie parametryzacji z wykorzystaniem algorytmu Lerchsa-Grossmanna dla studialnego złoża węgla brunatnego. W artykule przedstawiono rozwiązanie maksymalizujące łączne zyski układu oraz wyniki analizy jego wrażliwości na zmianę wybranych parametrów modelu m.in. ceny energii elektrycznej, kosztów kopalni i elektrowni oraz kosztów środowiska. Parametry te potraktowano również jako zmienne losowe, dla których dobrano rozkłady prawdopodobieństwa oraz wzajemne korelacje. Zaprezentowano i omówiono wyniki symulacji Monte Carlo.



Referat nr 3


Piotr Saługa
Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Eenergią Polskiej Akademii Nauk

Wycena złoża - kluczowy element efektywnego podejmowania decyzji inwestycyjnych w górnictwie

Streszczenie:

Podejmowanie decyzji inwestycyjnych jest elementem szeroko rozumianego zarządzania kopalnią. Z uwagi na specyfikę, górnictwo jest gałęzią przemysłu, gdzie właściwe podejmowanie decyzji inwestycyjnych ma szczególne znaczenie. Złoże stanowi szczególny przedmiot pracy, którego wartość fluktuuje wraz z poziomami podstawowych parametrów finansowych, ekonomicznych i technicznych oraz związanym z nim poziomem niepewności. Referat przedstawia wagę zagadnienia określania wartości złoża w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do stosowanych metod wyceny.



Referat nr 4


Kazimierz Czopek
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Górnictwa Odkrywkowego

Ekonomiczna wartość dodana (EVA) jako element zarządzania w górnictwie

Streszczenie:

Polskie górnictwo, w znacznej części, stoi przed problemem prywatyzacji kopalń. Tym ważniejszym zagadnieniem staje się zatem określenie wartości kopalni a także zarządzanie poprzez wartość (VBN). Coraz częściej wykorzystuje się w tym celu koncepcję EVA (Economic Value Added), Ekonomiczną Wartość Dodaną. Nie bez powodu Minister Skarbu Państwa, w specjalnych wytycznych, zobowiązał JSSP oraz Spółki z większościowym udziałem SP, aby w sprawozdaniu Zarządu z działalności Spółki za rok obrotowy, oprócz innych danych ekonomiczno-finansowych, obliczać wartość i współczynnik Ekonomicznej Wartości Dodanej (EVA).

EVA jest znacznie poprawniejszym od zysku księgowego instrumentem oceniającym efektywność gospodarowania kopalni, bowiem uwzględnia nie tylko koszty kapitału pożyczkowego, ale także koszty kapitału własnego oraz kapitałów innych, jak leasing czy obligacje zamienne.

Istota metody EVA polega na wyznaczeniu skorygowanego zysku operacyjnego (NOPAT), wielkości zaangażowanego kapitału (IC), procentowego kosztu zaangażowanego kapitału (VACC), wartościowego kosztu zaangażowanego kapitału (VACC × IC). Ekonomiczną wartość dodaną wyraża wówczas wzór:

EVA = NOPAT- IC × VACC

W artykule przedstawiono specyficzne czynniki górnictwa, wpływające na EVA oraz praktyczną możliwość wykorzystania wniosków wynikających z analizy EVA.



Referat nr 5


Stanisław Cierpisz
Politechnika Śląska, Wydział Górnictwa i Geologii, Katedra Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa

Zagadnienia optymalizacji produkcji grupy zakładów wzbogacania węgla

Streszczenie:

Sieć powiązań pomiędzy grupą producentów węgla energetycznego i odbiorców produktów handlowych umożliwia wariantową konfigurację planów produkcyjnych poszczególnych kopalń dla wybranych odbiorców tak, aby spełnić warunki ogólnej umowy. Parametrami sterującymi w takim systemie są gęstości rozdziału w poszczególnych procesach wzbogacania oraz proporcje składników tworzących mieszanki energetyczne. Optymalizacja systemu polega na takim doborze parametrów rozdziału, aby maksymalizować efekty produkcyjne według przyjętego kryterium ekonomicznego (np. wartości lub ilości poszczególnych produktów). Przedstawiono zastosowanie modeli symulacyjnych układów technologicznych, sieci powiązań oraz ekonomicznych kryteriów produkcji do analizy całego systemu. Wyniki symulacji wskazują na możliwość uzyskania dodatkowych efektów ekonomicznych w wysokości od kilku do kilkunastu procent w stosunku do zwykle osiąganych w praktyce.


Referat nr 6

Barbara JABŁOŃSKA- FIREK, Ignacy ŁUCZAK, Arkadiusz UTRATA
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Prognozowania obsad dla wybranych procesów górniczych z wykorzystaniem modelowania stochastycznego

Streszczenie:

W pracy omówiono zastosowanie metody predykcji, wykorzystującej model masowej obsługi. Model ten ma charakter stochastyczny i umożliwia cyfrowe modelownie funkcjonowania niestabilnych robót pomocniczych w kopalni. Modelowanie to pozwala na przewidywanie skutków przebiegu procesów, realizowanych w ramach robót pomocniczych, a tym samym na podjęcie odpowiednich decyzji zarządczych, dotyczących wielkości obsad.


Referat nr 7

Arkadiusz Utrata
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Metoda operacyjnego sterowania antycypacyjnego procesami realizowanymi w ramach procesu wydobywczo-przeróbczego

Streszczenie:

W pracy przedstawiono rozważania dotyczące metody krótkoterminowej predykcji zmiany trendu cech (wielkości) charakteryzujących procesy robocze lub oddziaływania, realizowane w kopalni. Podstawą tej metody jest antycypacyjny model sterowania operacyjnego. Danymi wejściowymi wykorzystywanymi w tym modelu są szeregi czasowe, charakteryzujące badane procesy. Natomiast danymi wyjściowymi, uzyskanymi w wyniku rozwiązania modelu, są sygnały prawdopodobieństwa zmiany trendu wartości cechy analizowanego procesu. Dane te mogą stanowić podstawę podejmowanie decyzji niwelujących skutki odwrócenia (możliwej zmiany) trendu badanej cechy procesu.


Referat nr 8

Ireneusz Soliński, Justyna Jesionek, Bartosz Soliński, Barbara Tora
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Mieczysława Solińska
Politechnika Krakowska, Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki Stosowanej, Instytut Ekonomii, Socjologii i Filozofii 

Efekty ekologiczne wykorzystania biomasy w energetyce

Streszczenie:

W artykule przedstawiono efekty ekologiczne, jakie towarzyszą współspalaniu biomasy w mieszaninie z węglem kamiennym. Analizę przeprowadzono dla kilku typów kotłów rusztowych, fluidalnych i pyłowych. Ocenę efektu ekologicznego dokonano w oparciu o zarejestrowane wskaźniki emisji szkodliwych substancji do atmosfery, uzyskane z badań pilotażowych współspalania węgla i biomasy w Polsce. W analizach ekonomicznych wykorzystano teorię kosztów zewnętrznych.


Referat nr 9

Andrzej Karbownik, Krzysztof Wodarski
Politechnika Śląska, Wydział Organizacji i Zarządzania, Katedra Zarządzania Przedsiębiorstwem i Organizacji Produkcji

Zarządzanie ryzykiem w dużym projekcie w górnictwie węgla kamiennego

Streszczenie:

Podejmując decyzję o rozpoczęciu projektu inwestycyjnego musimy mieć pewność, iż jego realizacja oraz eksploatacja w przyszłości będą efektywne z ekonomicznego punktu widzenia. Inwestycje w górnictwie węgla kamiennego należą do największych zarówno pod względem zakresu, nakładów oraz czasu realizacji. Realizacja tych projektów wiąże się z ryzykiem.

W artykule przedstawiono problem zarządzania ryzykiem w dużym projekcie inwestycyjnym związanym z rozbudową kopalni. Do oceny ryzyka realizacji projektu zaproponowano metodę Monte Carlo.


Referat nr 10

Barbara Tora,  Daniel Saramak
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Przeróbki Kopalin i Ochrony Środowiska

Analiza kosztów wzbogacania rud cynku i ołowiu

Streszczenie:

Wielkość kosztów procesów wzbogacania jest istotnym zagadnieniem z punktu widzenia ekonomiki procesów przeróbczych. Oprócz czynników zewnętrznych, analiza kosztów ułatwia podejmowanie decyzji strategicznych dotyczących poprawy efektywności pracy zakładu przeróbczego. W referacie przedstawiona została analiza kosztów wzbogacania rud cynku i ołowiu w dwu zakładach wzbogacających rudy cynkowo-ołowiowe (ZGH „Trzebionka" oraz ZGH „Olkusz Pomorzany"). Przedstawiono również miejsce polskiego przemysłu cynkowo-ołowiowego w światowej produkcji tych metali oraz porównanie kosztów ich pozyskania.


Referat nr 11

Ryszard Snopkowski
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Od procesu zdeterminowanego do stochastycznego - przykłady metod analizy organizacji w przodkach ścianowych

Streszczenie:

Początki stosowania metod analizy organizacji w przodku ścianowym sięgają połowy ubiegłego wieku. Wraz z rozwojem technologii ścianowej eksploatacji węgla, powstawały metody, dzięki którym można było określać organizację procesu pod kątem jego maksymalnej efektywności. Zastosowanie w ścianach wysokowydajnych kombajnów, obudów zmechanizowanych, wymusiło dostosowanie organizacji procesu do nowych uwarunkowań. Mając świadomość ograniczonych ram niniejszej pracy, autor przedstawił w niej jedynie dwa przykłady metod analizy organizacji w przodku ścianowym, różniące się założeniami w zakresie charakteru procesu w ścianie. W jednej metodzie, proces produkcyjny jest w pełni zdeterminowany, w drugiej założono, iż w pewnym zakresie ma charakter stochastyczny.


Referat nr 12

Bronisław Barchański, Jan Wacławski
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Techniczno-ekonomiczna ocena możliwości wykonania geotechnicznej bariery hydroizolacyjnej w rejonie zamkniętego składowiska odpadów

Streszczenie:

Zamknięte przed laty składowiska odpadów niebezpiecznych w wielu przypadkach zostały zlokalizowane w miejscach, gdzie w całości lub częściowo nie występowała wodoszczelna bariera geologiczne. Przenikające do wód gruntowych skażone odcieki stanowią bardzo poważne zagrożenie dla środowiska. W niniejszym artykule zostanie przedstawione propozycja wykonania metodą górniczą wodoszczelnej bariery pod zamkniętym składowiskiem odpadów z uwzględnieniem aspektów techniczno-ekonomicznych.


Referat nr 13

Stanisław Duży
Politechnika Śląska, Wydział Górnictwa i Geologii, Katedra Geomechaniki, Budownictwa Podziemnego i Ochrony Powierzchni

Elementy zarządzania jakością w procesie drążenia wyrobisk korytarzowych w kopalniach węgla kamiennego

Streszczenie:

W obowiązującym systemie prawnym w Polsce wymagania w zakresie systemów jakości regulują normy PN - ISO 9001 - 9003. Jakość definiowana jest w nich jako zbiór wszystkich cech charakterystycznych pewnej całości, która ma zdolność spełniania ustanowionych i zamierzonych potrzeb i interpretowana jako prawdopodobieństwo, że konstrukcje lub jej elementy w chwili odbioru nie mają wad. W referacie, w oparciu o przeprowadzone badania in situ oraz opracowany przez autora statystyczny obraz wyrobiska korytarzowego wykonanego w kopalni węgla kamiennego, przedstawione zostaną instrumenty zarządzania jakością, które mogą być wykorzystane do oceny jakości procesu drążenia wyrobisk korytarzowych.


Referat nr 14

Roman Magda, Stanisław Głodzik, Jan Jasiewicz, Tadeusz Woźny
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Wybrane aspekty racjonalnego wybierania złoża w LGOM

Streszczenie:

Artykuł porusza kilka aspektów związanych z racjonalną gospodarką złożem rud miedzi w LGOM takich jak anachronizm obowiązujących kryteriów bilansowości, potrzebę opracowania optymalnej metody sterowania produkcją Kombinatu w oparciu o model matematyczny procesu wydobywczo-przetwórczego, oraz nadążną aktualizację zasad rozliczeń pomiędzy zakładami górniczymi a zakładami wzbogacania rud. Obserwowane aktualnie na rynkach światowych rekordowo wysokie ceny metali, stwarzają korzystną sytuację dla opłacalnej eksploatacji niektórych partii złoża, które wobec obowiązujących kryteriów bilansowości zaliczone zostały do pozabilansowych. W ten sposób można oszczędzać wyżej okruszcowane fragmenty złoża po to, by eksploatować je w okresach dekoniunktury. Podejście takie umożliwia przedłużenie okresu żywotności zakładów górniczych, co jest korzystne dla Kombinatu w kategoriach ekonomicznych a dla regionu w kategoriach społecznych.


Referat nr 15

Herbert Wirth
KGHM CUPRUM sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe

Alternatywne ujęcie ryzyka w metodzie oceny ekonomicznej projektów inwestycyjnych (NPV lub MNPV)

Streszczenie:

Przepływy pieniężne w projektach inwestycyjnych związane są z ryzykiem, a zatem nie są pewne. Problem ten rozwiązuje się w dwojaki sposób. Pierwszy polega na uwzględnieniu w stopie dyskontowej premii za ryzyko, natomiast drugi polega na korekcie przepływów pieniężnych współczynnikiem ekwiwalentu pewności.


Referat nr 16

Mieczysław Ślósarz
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Systemy e-learningowe w szkoleniu kadru kierowniczej na przykładzie Symulacji Biznesowej Marketplace

Streszczenie:

W referacie przedstawiono rolę i znaczenie systemów e-learningowych w procesie szkolenia kadry kierowniczej. Szczególną uwagę zwrócono na Symulację Biznesową Marketplace, która wykorzystywana jest w ramach prac Studenckiego Koła Naukowego „Zarządzanie". Przedstawiono ogólne założenia, przebieg procesu dydaktycznego z wykorzystaniem Symulacji oraz uzyskane wyniki gry i efekty dydaktyczne. Zaprezentowano również wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród uczestników Symulacji.



Referat nr 17

Tadeusz Pindór
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Zarządzania, Katedra Ekonomii, Finansów i Zarządzania Środowiskiem

Rynki międzynarodowe czynnikiem rozwoju globalnego sektora węglowego

Streszczenie:

Rynki międzynarodowe, od około trzydziestu lat, w decydującym stopniu dynamizują globalną sprzedaż węgla kamiennego. W analizie międzynarodowych obrotów węglem uwzględniono następujące elementy:

  • wolumen oraz geograficzną i rodzajową strukturę międzynarodowego handlu węglem kamiennym w długim okresie;
  • zróznicowanie tendencji, charakteryzujących międzynarodowe rynki węgla energetycznego oraz węgla koksowego;
  • współpracę międzynarodową w optymalizacji wykorzystania zasobów mineralnych węgla w skali światowej;
  • rolę transportu morskiego w dynamizacji międzynarodowych obrotów węglem kamiennym,
  • rozwój infrastruktury portowej oraz transportu wewnętrznego głównych eksporterów węgla;
  • środowiskowe aspekty rozwoju międzynarodowych rynków węgla kamiennego.


Referat nr 18

Anna Kijewska, Henryk Przybyła
Politechnika Śląska, Wydział Górnictwa i Geologii

Elementy kreujące poziom wykształcenia absolwenta uczelni technicznej

Streszczenie:

Autorzy określili listę czynników, które mają dzisiaj i będą miały w przyszłości istotne znaczenie dla wykształcenia inżyniera. Na podstawie przeprowadzonych ankiet wśród studentów Wydziału Górnictwa i Geologii oraz kadry z branży górniczej wyznaczono najbardziej istotne cele dydaktyczne, stopień ich realizacji na studiach oraz preferowane formy zajęć dla realizacji tych celów. Do analizy wyników badań wykorzystano analizę statystyczną oraz metodę taksonomii.



Referat nr 19

Edyta Brzychczy, Marek Kęsek
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Konstrukcja ankiet dla badań porównywalności warunków górniczo-geologicznych i techniczno-organizacyjnych przodków ścianowych

Streszczenie:

W referacie przedstawiono koncepcję ankiet, które mają wspomóc analizę podobieństwa przodków ścianowych prowadzonych w określonych warunkach górniczo-geologicznych i techniczno-organizacyjnych. Analiza ta ma na celu wyróżnienie parametrów, które w sposób istotny wpływają na osiąganie podobnych możliwości produkcyjnych przez prowadzone przodki ścianowe.



Referat nr 20

Marek Kęsek, Edyta Brzychczy
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Analiza wyników badań ankietowych dotyczących porównywalności warunków górniczo-geologicznych i techniczno-organizacyjnych wyrobisk korytarzowych

Streszczenie:

W referacie przedstawiono tok postępowania dla analizy wyników badań porównywalności wyrobisk korytarzowych pod względem warunków górniczo-geologicznych i techniczno-organizacyjnych. Analiza ta ma na celu wyróżnienie parametrów, które w sposób istotny wpływają na podobieństwo wyrobisk korytarzowych z punktu widzenia postępu ich drążenia.


Referat nr 21

Dariusz Fuksa
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Metoda analizy wpływu skorelowanych wahań losowych zapotrzebowania na efektywność kopalń węgla kamiennego

Streszczenie:

Zaprezentowana w artykule analiza wpływu skorelowanych wahań losowych zapotrzebowania na efektywność kopalń oparta jest na metodzie Monte Carlo. Uzyskane wyniki przedstawiono w postaci histogramów wybranych mierników efektywności. Pozwalają one na urealnienie planów produkcyjnych, jak również wspomagają podejmowanie decyzji inwestycyjno-likwidacyjnych. Opracowana metoda, zweryfikowana na realnych przykładach, stanowi przydatny element racjonalizacji procesów decyzyjny 


Referta nr 22

Patrycja Bąk
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Sekurytyzacja aktywów na polskim rynku kapitałowym z uwzględnieniem górnictwa węgla kamiennego

Streszczenie:

Sekurytyzacja jest metodą pozyskiwania kapitału zarówno na cele inwestycyjne jak i obrotowe. Istotę procesu stanowi przekształcenie wyodrębnionych z bilansu przedsiębiorstwa aktywów w papiery wartościowe, które stają się przedmiotem obrotu. Sekurytyzacja aktywów jest formą finansowania działalności gospodarczej, alternatywną w stosunku do zaciągnięcia kredytu lub emisji dłużnych papierów wartościowych. W Polsce transakcje sekurytyzacyjne dopiero wchodzą na rynek kapitałowy. Na rozwiniętych rynkach finansowych krajów Europy Zachodniej tego typu instrumenty należą do najczęściej kupowanych przez inwestorów. Sekurytyzacja stanowi kolejny krok w kierunku poszukiwania nowych sposobów finansowania.

Istnieje możliwość zastosowania sekurytyzacji w górnictwie węgla kamiennego jako jednego z możliwych źródeł finansowania działalności gospodarczej spółek węglowych. Wdrożenie sekurytyzacji aktywów w górnictwie węgla kamiennego byłoby możliwe po odpowiednim przygotowaniu prawnym i organizacyjnym.



 Referta nr 23

Marta Sukiennik
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Analiza dyskryminacyjna w ocenie kondycji finansowej kopalń węgla kamiennego

Streszczenie:

W pracy przedstawiono kluczowe założenia wielowymiarowej analizy dyskryminacyjnej. Omówiono także uwarunkowania stosowania tej metody do oceny kondycji finansowej polskich kopalń węgla kamiennego. Zaprezentowano także inne metody oceny stanu finansowego. Scharakteryzowano także zasady oraz algorytm postępowania przy konstrukcji funkcji dyskryminacyjnej.


Referta nr 24

Tadeusz Franik
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Udział pracowników Katedry Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle AGH w kształceniu kadr dla potrzeb przemysłu wydobywczego

Streszczenie:

W prezentowanej pracy przedstawiono zagadnienie udziału pracowników obecnej Katedry Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle - jako jednostki organizacyjnej Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH - w kształceniu kadr dla potrzeb górnictwa i innych gałęzi przemysłu. Tradycje kształcenia kadr górniczych w zakresie nauk ekonomicznych w AGH sięgają roku 1922 gdy powołano na Wydziale Górniczym Katedrę Organizacji Przedsiębiorstw Przemysłowych i Prawa Górniczego. Przedstawiono zmiany ilościowe i jakościowe w zakresie kształcenia na tle przemian przemysłu wydobywczego w Polsce.


Referta nr 25

Barbara Kowal
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

Integracja celów strategicznych przedsiębiorstwa górniczego węgla kamiennego w ramach koncepcji zrównoważonej karty wyników

Streszczenie:

W artykule przedstawiono koncepcję zrównoważonej karty wyników jako narzędzia integrującego cele strategiczne przedsiębiorstwa górniczego węgla kamiennego. Zwrócono uwagę na potrzebę przeprowadzenia dokładniejszych badań w celu wyznaczenia najważniejszych celów strategicznych przedsiębiorstwa dla realizacji strategii.


Referta nr 26

Roman Magda
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle

85 lat Katedry Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle AGH w służbie polskiego górnictwa

Streszczenie:

Artykuł przedstawia w ogólnym zarysie rozwój jednostek organizacyjnych tworzących w okresie 85 lat kształt obecny Katedry Ekonomiki i Zarządzania w Przemyśle AGH. Rys historyczny Katedry zaprezentowano z uwzględnieniem okresu międzywojennego, okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i okresu transformacji gospodarczej po 1989 r. Podano również najważniejsze informacje dotyczące obecnie realizowanego zakresu problematyki naukowej i dydaktycznej Katedry.