GalerieZapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz filmowego podsumowania Forum 30 lat LW Bogdanka S.A.

Komunikat o błędzie

Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters w drupal_get_feeds() (linia 394 z /home/restgrp/kf/public_html/30latlwb/includes/common.inc).

Podsumowanie Forum

Biuletyn 30 lat LW "Bogdanka" S.A.Dzień 19 listopada 2012 roku był dniem szczególnym. W murach akademii górniczo-Hutniczej im Stanisława Staszica pojawiło się wielu wspaniałych gości – uczestników znaczącej uroczystości, jaką było forum dyskusyjne „30 lat LW „Bogdanka” S.A. Historia i przyszłość”. Szanownych gości, dla których w zdecydowanej większości AGH to Alma Mater, przywitał JM Rektor AGH, prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka. Były medale i wyróżnienia, wspaniała atmosfera. W kuluarach uczelni zagościły wystawy: fotograficzna obrazująca historię budowy największego obecnie przedsiębiorstwa na Lubelszczyźnie, ale też skromna wystawa obrazów artysty nieprofesjonalnego Walentego Bąbelewskiego nawiązująca do pierwszych lat budowy Bogdanki i jego doświadczeń, jako górnika – budowniczego kopalni.

Forum dyskusyjne cz. II Pierwsza część Forum to próba przekrojowego pokazania kłopotów, problemów, wreszcie sukcesów jakich nie brakowało w ciągu kilkudziesięciu lat historycznych już działań grupy wspaniałych ludzi, którzy w zmaganiach z przyrodą i naturą osiągnęli sukces. Zbudowali kopalnię, która jest chlubą polskiego górnictwa. Działali będąc zwolennikami i wyznawcami pięknych słów jednej z najważniejszych postaci w historii polskiego górnictwa, osoby mającej znaczący wpływ na to, iż spotkaliśmy się w Auli AGH – Profesora Bolesława Krupińskiego, który jest autorem wspaniałego opisu zawodu górnika:

„Górnik zawsze był, jest i będzie człowiekiem postępu zarówno technicznego jak i społecznego, gdyż tylko postęp, bezustanne doskonalenie społecznych i technicznych warunków pracy, pozwala górnikowi coraz głębiej poznawać tajemnice ziemi, odkrywać jej skarby, zdobywać je ku pożytkowi powszechnemu, odwracać niebezpieczeństwa, którymi grozi przyroda, wyposażać kraj w siłę tejże przyrody”.

 Niebudzącą dyskusji rolę jaką odegrał w powstaniu kopalni Bogdanka Profesor Krupiński pięknie opisał na łamach czasopisma Literatura nr 14 z 3 kwietnia 1975 roku Robert Jarocki (który to opis można znaleźć na łamach niniejszego albumu w tekście „Węgiel w słoiku”). 

– Pragniemy nasze działania podporządkować stworzeniu warunków do budowy inteligentnej kopalni – powiedział Zbigniew Stopa, prezes ds. technicznych LW Bogdanka SA Słowa Profesora Bolesława Krupińskiego, to również znakomite wprowadzenie do drugiej części Forum poświęconej przyszłości kopalni – drugi element wymiaru szczególnego jakim było spotkanie – Forum w auli AGH. Czy warto myśleć o przyszłości? To pytanie w kręgach fatalistów może liczyć na negatywną odpowiedź, ale wśród ludzi górnictwa odpowiedź musi być tylko jedna – tak. Mówienie o przyszłości jest zawsze trudne i obarczone ryzykiem ale musimy o niej myśleć i nie tylko z tej racji, iż łaciński poeta użył dla istoty ludzkiej określenia rerum novarum cupidus (żądna rzeczy nowych), ale również dlatego, że to właśnie przyszłość określi, jakim przedsiębiorstwem będzie w perspektywie roku 2050 LW „Bogdanka” S.A. o czym dobitnie mówił Prezes Zarządu Zbigniew Stopa. Skoro tak, to jakie możliwe działania należy podjąć, aby był to scenariusz na wskroś optymistyczny. dr inż. Jerzy Kicki Zbigniew Stopa przedstawił wizję inteligentnej kopalni. I chociaż temat ten od co najmniej kilkunastu lat przewija się w różnego rodzaju programach badawczych, także na szczeblu unii europejskiej, to wizja konkretnych działań przedstawionych w tym wystąpieniu, jako głównych kierunki rozwoju LW „Bogdanka” S.A. do roku 2050 wzbudzić musiała uznanie każdego uczestnika Forum i licznego grona oglądających obrady w Internecie. 

– Pragniemy nasze przyszłe działania podporządkować stworzeniu warunków do budowy inteligentnej kopalni – powiedział Zbigniew Stopa. – To jest takiej kopalni, która osiąga wysokie wskaźniki wzrostu ekonomicznego i satysfakcjonujące wyniki dla akcjonariuszy oraz pozycję rynkową dzięki umiejętnemu wykorzystaniu wiedzy.

Inteligentna kopalnia musi nawiązywać do trendów współczesnego przedsiębiorstwa i jakimi są:

  • umiejętność dążenia przedsiębiorstwa do strategicznego i operacyjnego wykorzystania procesów opartych na rozwiązaniach czasu rzeczywistego, jakie oferują współczesna automatyka i informatyka,
  • zdolność sprostania permanentnemu wymogowi innowacyjności, 
  • pozytywne nastawienie do współpracy z otoczeniem, 
  • zdolność do działania i stosowania rozwiązań biznesowych opartych na realizacji projektów,
  • tworzenie zdeterminowanego do realizacji celów kolektywu pracowniczego w każdym z obszarów funk-cjonowania przedsiębiorstwa.

Nie ulega wątpliwości, że w tak rozumiane trendy przedsiębiorstwa przyszłości wpisują się w działania, wymagające rozwiązań jakie przewiduje LW „Bogdanka” S.A. Są to między innymi:

  • nowy innowacyjny sposób zagospodarowania skały płonnej, 
  • alternatywa dla stosowanego obecnie w kopalni systemu eksploatacji, w którym obydwa chodniki przyścianowe likwidowane są wraz z postępem ścian,
  • opracowanie nowatorskiego kompleksu mechanizacyjnego do drążenia wyrobisk korytarzowych, gwarantującego poprawę efektywności drążenia,
  • budowa Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem – zlokalizowanego na powierzchni, umożliwiającego analizę wszystkich danych szczegółowych uzyskanych z podziemnej infrastruktury specjalistycznej,
  • wdrożenie systemu informatycznego umożliwiającego wizualizację i lokalizację pracowników pod ziemią oraz zarządzanie koncentracją pracowników w poszczególnych rejonach kopalni,
  • opracowanie skutecznej technologii trwałego znakowania maszyn i urządzeń celem uzyskania wysokiej skuteczności komunikacji elementów aktywnych z istniejącymi systemami informatycznymi,
  • uruchomienie monitoringu środowiska przyrodniczego.

Wystąpienie najważniejszej osoby w Zarządzie krótko można podsumować tak: wiemy dokąd zmierzamy pamiętając słynne stwierdzenie Seneki:

„Nie wieją wiatry pomyślne statkom, które nie wiedzą, do jakiego portu zmierzają.”

Jerzy Kicki


Kraków, listopad 2012

 Zobacz również:

Partnerzy


Patronat medialny


Caterpillar Sandvik PRS Wschód Sigma SA nettg.pl Teberia