Deklaracja Krakowska
zgromadzeni w Polsce w mieście Krakowie – reprezentujący 40 krajów uczestniczących w tym Kongresie oraz w wystawie Mining Expo 2008 popieramy stwierdzenia zawarte w „Deklaracji Krakowskiej” i zobowiązujemy się do podjęcia działań dla ich realizacji.
1. Górnictwo nadal jest kluczem do rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego w różnych regionach świata. Ważnym działaniem pozostaje wypracowanie metod współpracy pomiędzy krajami, aby podążały drogą zrównoważonego rozwoju a surowce nie stawały się przedmiotem działań politycznych. Problem bezpieczeństwa surowcowego staje się coraz bardziej istotny we współczesnym, globalnym świecie. To ważny argument dla dalszego rozwoju górnictwa.
2. Wielkim wyzwaniem dla górnictwa XXI wieku jest racjonalne wykorzystywanie zasobów złóż surowców mineralnych, które są nieodnawialne i ulegają sczerpywaniu, co oznacza dla działań górniczych, że jutro już nigdy nie będzie takie jak dzisiaj. Wymaga to prowadzenia rozpoznania nowych złóż w różnych partiach ziemi i w jej otoczeniu (górnictwo podmorskie i na innych planetach) oraz oznacza konieczność rozwoju nowych technologii i technik ich pozyskiwania. Niezbędna jest też ochrona złóż i uwzględnianie ich przyszłej eksploatacji w lokalnych planach zagospodarowania terenów.
3. Mija okres obfitości taniej energii. Wiele wskazuje, iż świat wkracza w epokę, gdy energia będzie dobrem rzadszym i droższym, a to oznacza kolejne wyzwania dla górnictwa w zakresie poszukiwania nowych bardziej efektywnych technik i technologii jej pozyskiwania.
4. Wyzwaniem dla współczesnego górnictwa jest stale wzrastająca głębokość eksploatacji, tak w odniesieniu do metod odkrywkowych jak i podziemnych. Oznacza to wzrost poziomu zagrożeń górniczych, które w istotny sposób oddziaływują na warunki bezpieczeństwa pracy. Niezbędne są nowe metody rozpoznania i prognozy tych zagrożeń oraz działań profilaktycznych przeciwdziałających tym zagrożeniom.
5. Współczesna działalność górnicza w istotnym stopniu jest zależna od uwarunkowań środowiskowych. Należy dążyć do wypracowania racjonalnych zasad, które umożliwią wydobywanie surowców mineralnych z uwzględnieniem wymagań środowiskowych wraz z zachowaniem racjonalnych kosztów ich prowadzenia.
6. Jednym z ważniejszych surowców mineralnych w większości górniczych krajów świata jest węgiel – zarówno kamienny jak i brunatny. Niezbędne są działania w zakresie rozwoju czystych technologii węglowych przez przemysł, szczególnie energetyczny, a także podjęcie prac badawczych nad innymi kierunkami wykorzystania tego surowca oraz alternatywnymi technologiami zagospodarowania dwutlenku węgla w stosunku do jego podziemnego składowania w warstwach geologicznych.
7. Uważamy, że ograniczenie efektu cieplarnianego będącego efektem, między innymi, spalania węgla, wymaga wspólnych i racjonalnych działań. Tylko połączone wysiłki wszystkich krajów są w stanie ograniczyć skalę tego zagrożenia.
8. Ważną branżą przemysłu wydobywczego surowców nieenergetycznych jest górnictwo surowców skalnych. Wiedza i poziom świadomości społecznej na temat ich strategicznego znaczenia dla gospodarki jest ograniczona. Dla dalszego rozwoju tego przemysłu wymagane są innowacyjne działania w sferze techniki i technologii ich eksploatacji.
9. Górnictwo dla zapewnienia ciągłości rozwoju technologicznego musi posiadać silne wsparcie w zapleczu naukowym, realizując wymagania gospodarki opartej na wiedzy. Potrzeba kształcenia wszechstronnie wykształconej kadry to warunek realizacji wyzwań, przed jakimi staje górnictwo na progu XXI wieku. Kształcenie to winno mieć międzynarodowy charakter i sprzyjać realizacji idei twórcy Światowych Kongresów Górniczych, Prof. Bolesława Krupińskiego, jakimi są solidarność i przyjaźń górników z całego świata.
10. Zwracamy uwagę na odpowiedzialność polityków i rządów państw za bezpieczeństwo surowcowe – a więc rozwój krajowych długoterminowych strategii przemysłu wydobywczego surowców mineralnych.