• Wieś Bogdanka

    Wieś Bogdanka

    Widok wsi Bogdanka przed 1975 rokiem, czyli rozpoczęciem budowy kopalni. Odkrycie złoża węgla kamiennego w okolicach górnego Bugu i Lubelszczyzny było efektem długoletnich badań. Na terenie Polski w roku 1955 z inicjatywy Jana Samsonowicza rozpoczęto wiercenie otworu poszukiwawczego w Chełmie Lubelskim. Otwór ten stwierdził występowanie karbonu na głębokości od 580 m do 1207 m.
  • Stanisław Walas z brygadą

    Stanisław Walas z brygadą

    Pierwsi budowniczowie Bogdanki z PRG Mysłowice - Stanisław Walas z brygadą. Decyzja uznawane jako początek budowy kopalń węgla kamiennego na Lubelszczyźnie, podjęta została w styczniu 1975 roku. Była to Uchwała Rady Ministrów Nr 15/75 z dnia 17 stycznia o budowie kopalni pilotująco-wydobywczej LZW w Bogdance.
  • Badania geotechniczne

    Badania geotechniczne

    Wykonywanie badań geotechnicznych podłoża gruntowego pod przyszłe odwierty - na zdjęciu samojezdna wiertnia wraz z obsługą podczas wykonywania otworów badawczych. W roku 1975 powołano przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Kopalnie Lubelskiego Zagłębia Węglowego w Budowie oraz rozpoczęto wiercenia głębokich otworów mrożeniowych (do głębokości 720 m) dla szybu 1.1.
  • Wieża szybu 1.2

    Wieża szybu 1.2

    Nasuwanie wieży szybu 1.2 na piwnicę mrożeniową (1976). W grudniu 1975 roku rozpoczęto głębienia szybu 1.1 w Bogdance zaś w 1976 roku szybu 1.2 w Bogdance oraz wiercenia otworów badawczych szybów 1.4 i 1.5 w Nadrybiu.
  • Delegacja resortowa

    Delegacja resortowa

    Wizyta delegacji resortowej na placu budowy - dyrektor Bąbczyński (na pierwszym planie pierwszy z lewej) i Jerzy Janik odpowiedzialny za wiercenie otworów mrożeniowych (za plecami dyrektora Bąbczyńskiego) oprowadzają wizytujących (1977).
  • Wykonywanie płyty mrożeniowej szybu 1.1

    Wykonywanie płyty mrożeniowej szybu 1.1

    Prace prowadzono pod gołym niebem, warunki atmosferyczne często utrudniały pracę załodze PRG Mysłowice. W październiku 1976 roku nastąpił wypływ utworów albu-kurzawki (0,2 m3/min) z otworu badawczego odwierconego z dna korka cementowego szybu 1.1 na głębokości od 574,4 do 585,4m.
  • Wykonywanie płyty mrożeniowej szybu 1.1

    Wykonywanie płyty mrożeniowej szybu 1.1.

    W styczniu 1978 roku szyb 1.1 osiągnął głębokość 709,5 m, czyli warstwy karbońskie. To właśnie w tym szybie w 1979 roku, na poziomie 636 m miał miejsce wypływ kurzawki w ilości 5,0 m3/min, co spowodowało zatopienie szybów 1.1 i 1.2 w Bogdance.
  • Plac budowy

    Plac budowy

    Plac budowy kopalni około drugiej połowy 1978 r. - na pierwszym planie nieutwardzony plac budowy oraz w tle konstrukcje czterech wież wiertniczych, w tym szybu 1.1 (pierwsza od prawej) i 1.2 (druga od prawej). W roku 1978 rozpoczęto również głębienie szybu 1.4 w Nadrybiu.
  • Plac budowy

    Plac budowy

    Plac budowy kopalni, w tle od lewej wieża szybu Samsonowicz i wieża szybu 1.2 przygotowana do przesunięcia na miejsce tymczasowej wieży wiertniczej 1.2. (ostatnia). W 1979 roku połączono wyrobiskami górniczymi szyb 1.1 z szybem 1.2 kopalni na poziomie 960 m.
  • Wizytacja

    Wizytacja

    Wizytacja placu budowy przez przedstawicieli resortu górnictwa. W 1979 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę Nr 34/79 w sprawie kompleksowego zagospodarowania Centralnego Rejonu Węglowego w LZW. Przewidziano budowę 6-7 kopalń (w tym K-2 w Stefanowie) oraz centralnego zakładu wzbogacania węgla. Rozpoczęto również wiercenia otworów mrożeniowych pod szyby 2.1 i 2.2 w Stefanowie.
  • opis

    Budowa kopalni

    Założony model i struktura kopalni miały być tak dobrane, aby zapewnić maksymalne możliwości rozpoznania warunków górniczo-geologicznych, jak również umożliwić podjęcie ostatecznych decyzji o zagospodarowaniu obszaru górniczego kopalni po wykonaniu górniczych robót badawczych. W grudniu 1981 roku rozpoczęto głębienie szybu 2.2 w Stefanowie. W 1982 roku rozpoczęto głębienie szybu 2.4, później nazwanego szybem 1.5.
  • Pierwsza ściana

    Pierwsza ściana

    30 listopada 1982 roku w kopalni „Bogdanka” uruchomiona została pierwsza ściana wydobywcza, rozpoczynająca eksploatację węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Pierwsza ściana uruchomiona przed 30 laty, na dzisiejsze standardy, była dość skromna: 100 m długości, wydajność poniżej 800 t/dobę, limitowana wprawdzie zdolnością wydobywczą szybów, ale rzeczywiste jej możliwości nie byływówczas dużo większe. Wyposażenie mechanizacyjne ściany było ultra nowoczesne i zostało pieczołowicie dobrane dla nowych warunków górniczo-geologicznych.
  • Zwiększenie wydobycia

    Zwiększenie wydobycia

    Z uwagi na olbrzymie problemy, jakie piętrzyły się w początkowym okresie budowy kopalni pierwsza ściana zwana badawczą prowadziła samotną eksploatację przez ponad 5 lat. Uruchomienie szybu S.1.4 w Nadrybiu w listopadzie 1985 roku, wyposażonego w tymczasowe urządzenie wydobywcze pozwoliło na wzrost wydobycia kopalni do około 2500 t/dobę. W kwietniu 1986 roku uruchomiona została druga ściana w Bogdance, a we wrześniu 1987 roku pierwsza ściana w Nadrybiu.
  • Kolejne ściany

    Kolejne ściany

    w 1986 roku uruchomiono ścianę badawczą II (2/I) a we wrześniu 1987 ścianę 2N w Nadrybiu. W 1988 roku podjęta została Uchwała Rady Ministrów Nr 34/88 w sprawie wstrzymania budowy kopalni K-2 w Stefanowie.
  • Dalszy wzrost wydobycia

    Dalszy wzrost wydobycia

    Przełom w rozwoju eksploatacji węgla, w kopalni „Bogdanka”, nastąpił w listopadzie 1988 roku, kiedy po 11 latach budowy, oddano do użytku szyb wydobywczy S.1.3 z urządzeniem skipowym o pojemności 30 ton i wydajności 18 800 t/dobę. W latach 1988-1992 wzrastała liczba czynnych ścian oraz następował wyraźny przyrost wielkości wydobycia węgla w kopalni.
  • Zatopienie szybów w Stefanowie

    Zatopienie szybów w Stefanowie

    W 1989 roku nastąpiło zatopienie szybów w Stefanowie po wdarciu się kurzawki do chodnika łączącego szyby na poziomie 540 m.
  • Wstrzymanie finansowania

    Wstrzymanie finansowania

    W listopadzie 1989 roku podjęta została uchwała Nr 7/89 Rady Ministrów w sprawie wstrzymania finansowania budowy kopalni „Bogdanka” ze środków centralnych.
  • Produkcja wyrobów ceramicznych

    Produkcja wyrobów ceramicznych

    W grudniu 1989 roku utworzono spółkę „Lubcoal” S.A., w celu budowy i eksploatacji zakładu utylizacji odpadów powęglowych (produkcja wyrobów ceramicznych).
  • Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla

    Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla

    W grudniu 1992 roku oddano do eksploatacji Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla, umożliwiający wzbogacanie węgla i poprawę jego jakości.
  • Rekordowy postęp

    Rekordowy postęp

    W 1993 roku osiągnięto rekordowy postęp ściany 1/V (G-5) w pokładzie 382 w wysokości 109,5 m/m-c (wydobycie 5 tys. t/dobę).
  • Udrożnienie szybu 2.2

    Udrożnienie szybu 2.2

    W czerwcu 2005 roku zakończono udrażnianie i osiągnięto dno szybu 2.2 w Stefanowie. Prace wykonywane były przez brygady PBSz i PRS „Wschód”.
  • Strug

    Strug

    W kwietniu 2009 roku podpisana została umowa na dostawę ścianowego kompleksu strugowego dla Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. Dostawcą urządzeń została niemiecka firma Bucyrus DBT Europe GmbH.
  • Debiut giełdowy

    Debiut giełdowy

    25 czerwca 2009 roku akcje Spółki Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A. zostały po raz pierwszy notowane na Warszwskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Debiut giełdowy LW Bogdanka S.A. został uznany przez firmę East Capital, zarządzającą kapitałem, za najlepsze IPO w Europie Wschodniej w 2009 roku.
  • Prywatyzacja

    Prywatyzacja

    W marcu 2010 roku spółka Lubelski Węgiel BOGDANKA S.A stała się spółką prywatną w wyniku dokonania transakcji zbycia należących do Skarbu Państwa 46,7% akcji spółki za łączną wartość 1,1 mld zł. Aviva OFE został największym akcjonariuszem „Bogdanki” w wyniku transakcji nabycia akcji spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka" S.A. a tym samym zwiększył udział w ogólnej liczbie głosów w Spółce powyżej 15%.
  • Uruchomienie szybu 2.2 w Stefanowie

    Uruchomienie szybu 2.2 w Stefanowie

    Po upływie 24 lat od decyzji rządu o wstrzymaniu budowy kopalni K-2 – uruchomiono w Stefanowie szyb S.2.2 wraz z infrastrukturą. W dzisiejszych realiach „Stefanów” to trzecie perspektywiczne pole wydobywcze Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A., które umożliwi podwojenie obecnej zdolności wydobywczej kopalni.